Jdi na obsah Jdi na menu

Sepsat dějiny našeho sboru nebude lehké a pravděpodobně se už nikdy nedozvíme všechny události, které se stali za tu řadu let od založení sboru dobrovolných hasičů Hostěradic.

Nevzdáváme to a budeme pátrat dále. Nějaké informace se dají vyčíst z obecní kroniky, něco získáme od pamětníků, kroniky uložené na faře nám zajisté také něco prozradí. U okolních sborů a v archivech snad také nějaké informace mají. Nebude to snadné, tak s chutí do toho…

V zásadě můžeme dějiny sboru rozdělit do tří částí  a to:

• Od založení (asi od r. 1890) až do roku 1945, kdy byl sbor zcela německý (jako skoro celá obec) a nesl název „Freiwillige Feuerwehr Hosterlitz
  • Od roku 1945 až do osudného roku 1989, kdy většina členů odešla a zůstalo jen pár jedinců udržující techniku v akceschopném stavu (někdy se jím to dařilo, někdy méně).
  • Další kapitola je od Velikonoc roku 2000, kdy bratr Petr Procházka a bratr Vlastimil Kučera vzkřísili myšlenku obnovit SDH až do dnešních dnů.

Při sepisování dějin budeme postupovat pozpátku, neboť novodobé dějiny máme ještě v živé paměti. Snad se nám bude dařit a již brzy se na těchto stránkách budete moci dočíst něco o historii našeho sboru, který existuje snad již 117 let.

Hasičský sbor z Hostěradic při slavnosti svěcení stříkačky

(pravděpodobně rok 1935)

(čerpáno z knihy Hostěradice - 800let od první písemné zmínky)

70. léta dvacátého století

Lapeš Z. Ludvík S. Buchta A. Ludvík J. Krejča O.

Ludvík Z. Dusík Z.

Dusík J. Palát J.